Zorlu Enerji Grubu, Kızıldere Jeotermal Santrali’nin kapasitesini iki katına çıkardı

 Zorlu Enerji Grubu, Kızıldere Jeotermal Santrali’nin kapasitesini iki katına çıkardı

Zorlu Endüstriyel Genel Müdür Yardımcısı Ali Kindap,"İlk üç ayda Denizli, Kızıldere Jeotermal  Santrali’nin mevcut kapasitesini 6 MWe’den 14 MWe’ye çıkarttık. Hedefimiz Kızıldere’de, 60 MWe kurulu güçte Türkiye’nin en büyük jeotermal santralini 3 yıl içerisinde inşa etmek ve devreye almak" dedi.

Zorlu Doğal Elektrik Üretim A.Ş, ADÜAŞ özelleştirme ihalesiyle 1 Eylül 2008 tarihinde devraldığı Türkiye’nin en büyük jeotermal sahası üzerinde kurulu Denizli, Kızıldere Jeotermal Santrali’nin kapasitesini, yapılan çalışmalarla 3 ayda iki katına çıkardı.

Kızıldere Jeotermal Santrali’nin proje ve inşaat çalışmalarını gerçekleştiren Zorlu Endüstriyel şirketinin Genel Müdür Yardımcısı Ali Kindap yaptığı açıklamada, "Denizli, Kızıldere Jeotermal Santrali’nin kapasitesini 6 MWe’den 14 MWe’ye çıkarttık. Hedefimiz, Kızıldere’de, ilk aşamasında 60 MWe’lik kurulu güce ulaşan Türkiye’nin en büyük jeotermal santralini önümüzdeki 3 yıl içerisinde inşa etmek" dedi.

Ali Kindap, özelleştirme sonrası Kızıldere jeotermal sahasında mevcut rezervuarın kapasite belirleme çalışmalarını başlattıklarını ve bu arada santralin kapasite artırımı faaliyetlerine de hızla devam ettiklerini söyledi. Kindap, bir taraftan da Kızıldere Santrali’ni çevreci bir donanıma kavuşturmayı amaçladıklarını ifade ederek, uzun vadede hem yöresel istihdamı hem de doğal tarımı desteklemeye öncelik vereceklerinin altını çizdi. Kindap, santralde elektrik üretiminin yanı sıra ısı üretimi de yaparak bölgede seracılık başta olmak üzere yeni iş alanlarının oluşmasına katkı sağlamak istediklerini belirtti.

Denizli Kızıldere Jeotermal Santrali’nin Tarihçesi:

Türkiye’nin enerji üretim amaçlı keşfedilen ilk alanı olan Kızıldere sahası, Menderes grabeni üzerindeki Denizli İl sınırları içerisinde bulunuyor. Kızılderere jeotermal sahasında ilk jeolojik ve jeofizik çalışmalar MTA tarafından 1965 yılında başlatıldı. 1968 yılında 540 metre derinlikteki ilk kuyu açılarak rezervuar sıcaklığı olan 198 °C’ye ulaşıldı. 1968-1973 yılları arasında, 370 metre ile 1241 metre derinliklere ulaşan 16 kuyu daha açıldı. Yapılan kuyu testleri sonucunda, toplam 17 adet kuyudan 6’sının elektrik üretimine uygun olduğu anlaşıldı. 1974 yılında üretim amaçlı 500 kWe gücünde prototip bir türbin jeneratör grubu kuruldu ve üretime geçerek 4 yıl boyunca çevre köylere ücretsiz elektrik sağladı. 1984 yılında EÜAŞ tarafından 17.4 MWe kapasiteli bir santral kuruldu ve devreye alındı.

Rezervuarın yüksek oranda CO2 içeren mermer ve kireç taşlarından oluşması, kabuklaşma denilen ve zamanla kuyu ile kuyu başı elemanlarını tıkaması, buhar üretiminin düşmesine yol açtı. Öyle ki, santralin kapasitesi özelleştirme öncesinde 6 MWe’ye kadar düşmüştü.

Diğer Haberler

www.nvct.org/stendra/